Podsumowanie roku 2020 okiem pośrednika

Rok zaczął się nieciekawie. A jak się kończy? Przeczytajcie.

Pierwszy kwartał jak co roku był spokojnym i  stabilnym okresem. Deweloperzy korzystali z dobrej koniunktury. W styczniu i w lutym sprzedawali inwestycje zrealizowane na przełomie lat 2019/2020. Odnosząc się do cen i statystyk liczba sprzedanych mieszkań wzrosła około 10%. Klienci nadal kupowali  zdając sobie sprawę, że rok do roku cena za metr kwadratowy idzie w górę.

Drugi kwartał i pierwszy lockdown widocznie przyhamował sprzedaż. Deweloperzy aby utrzymać stabilną sprzedaż rok do roku, prześcigali się w promocjach. W większości promocje  dotyczyły gratisowych komórek lokatorskich lub miejsc parkingowych. Niechętnie opuszczali ceny za m2 aby nie dołować cen. Na rynku wtórnym fliperzy ostrzyli sobie zęby czekając na obniżkę cen mieszkań zakładając, że pokażą się  mieszkania „pokoronawirusowe”  (po babci, dziadku…). Niestety mieszkań w okazyjnej cenie trudno było znaleźć.

Trzeci kwartał 2020 roku i niskie oprocentowanie lokat sprawiło, że klienci wypłacali pieniądze z banków inwestując je w nieruchomości. Spowodowało to, że ceny na rynku wtórnym jak i pierwotnym zaczęły iść w  górę.

 Czas pandemii to w większości  zakupy inwestycyjne, które stały się mechanizmem, będącym w stanie utrzymać ceny na wysokich poziomach. Zainteresowanie było tak duże, że deweloperzy odrobili słaby finansowo drugi kwartał, a straty pokryły przede wszystkim wyższe ceny za m2.

Pierwsze, marcowe zamknięcie, pierwsza zdalna praca (lub co gorsza – jej brak), pierwsze zdalne lekcje – to wszystko sprawiło, że byliśmy wdzięczni za balkon, na którym można było złapać chwilę oddechu i wytchnienia. Marzeniem stał się kawałek trawnika pod postacią działki, domu lub ogródka działkowego. I w tym ostatnim przypadku ceny ogródków działkowych poszybowały w niektórych lokalizacjach o 70% w górę. To właśnie domy, działki budowlane i rekreacyjne miały największy udział w sprzedaży.

Czwarty kwartał upłynął bardzo stabilnie i spokojnie, ludzie trochę oswoili się z pandemią, zdając sobie sprawę, że czy ona jest czy jej nie ma życie nadal płynie. Klienci którzy planowali zakup nieruchomości, nie czekali już na to co przyniesie kolejny rok, szczególnie, że w między czasie została podana informacja o szczepionce, która dobrze wypłynęła na rynek nieruchomości.

Obecny rok już się kończy. To, co działo się na rynku mieszkaniowym w 2020 roku z pewnością można zaliczyć do niezwykle dynamicznych i mało stabilnych, z uwagi na wybuch pandemii i jej wpływ na sytuację firm deweloperskich.

Najbardziej podobała mi się twórczość pseudoanalityków. Jednego dnia głosili krach w nieruchomościach, by kolejnego zachwycać się siłą rynku. W  tym trudnym roku wykazali się wyjątkową kreatywnością. Na pewno pandemia  potwierdziła, że warto inwestować w nieruchomości: – lokaty bankowe przynoszą realne straty z powodu inflacji i prawie zerowych stóp procentowych. Ich wartość rośnie w długim terminie w tempie ok. 3%. powyżej inflacji. Nawet jeśli wynajem jest dziś mniej rentowny, to nadal ma przewagę nad opłacalnością trzymania kapitału na lokatach. Szacuje się, że  wartość nieruchomości  w długim terminie rośnie w tempie ok. 3%  powyżej inflacji. Nawet jeśli wynajem jest dziś mniej rentowny, to nadal ma przewagę nad opłacalnością trzymania kapitału na lokatach.

Co przyniesie nowy rok?  Tego nie wiem. Ja osobiście uważam ten rok za bardzo dobry. Miałem ponad 30% więcej transakcji niż w ubiegłym roku, ale najbardziej zaskoczyła i jednocześnie ucieszyła nominacja ogólnopolskiego stowarzyszenia „Mieszkanicznik” w kategorii „Pośrednik roku 2020”.  Czułem się wyróżniony, tym bardziej, że jako jedyny reprezentowałem Kraków.

W nadchodzącym roku życzę Wam wszystkim, zdrowia, optymizmu, abyście umieli cieszyć się z tego, co macie, żyli  w zgodzie i przyjaźni, umieli w pełni wykorzystać czas, który został nam dany. Nie zmarnujmy go. Żyje się tylko raz…

Życzę Wam wszystkim także, abyście Nowy Rok 2021 przeżyli w szczęściu, realizowali swoje cele, oraz aby omijały Was życiowe burze i nieszczerzy ludzie.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać