Jak tanio kupić mieszkanie

Okazje mieszkaniowe pojawiają się codziennie. Ludzie sprzedają lokale z różnych powodów, niekoniecznie z myślą o największym zysku. Niektórym zależy na czasie, inni potrzebują gotówki na już, bo mają pewną ofertę na oku, a pozostali też tłumaczą się różnymi ważnymi przyczynami. Tymczasem niezwykle cenną informacją dla klientów jest poznanie powodu sprzedaży mieszkania bądź domu, ponieważ to właśnie pozwala określić, jaka będzie przybliżona cena danego lokum. A to z kolei daje odpowiedź na tytułowe pytanie: jak tanio kupić mieszkanie?

Metod jest kilka

Najlepszym rynkiem do szukania atrakcyjnej przecenionej oferty jest rynek wtórny. Tu rozpiętość cen ofertowych i transakcyjnych jest bowiem znacznie wyższa niż w budownictwie deweloperskim. Na cenę będzie się składać bardzo zróżnicowana oferta, różny stan mieszkań oraz wreszcie różna sytuacja życiowa, wiedza i oczekiwania cenowe tych, którzy wystawiają swoje nieruchomości na sprzedaż.

Lokalizacja – to ona w największej mierze jest wyznacznikiem ceny. Sprawdza się tu praktycznie wszędzie przyjęte stwierdzenie, że centrum miasta jest drogie, a jego obrzeża tanie. Mieszkania do remontu mogą się wydawać korzystniejsze pod względem cenowym, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie chłodnej kalkulacji, ponieważ podczas remontu mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki. Z kolei mieszkanie na poddaszu jest super, kiedy jesteśmy młodzi. Mamy fajny widok na Stare Miasto i nikt nie tupie nam nad głową, ale kiedy przyjdzie nam wnosić na najwyższe piętro dziecko razem z wózkiem, to czar pryśnie. Co więcej, wykończenie poddasza na mieszkanie to spory koszt, jednak ceny jego zakupu faktycznie są dużo niższe.

Natomiast sutereny to odwrotność poddasza. Wiele się do nich nie nachodzimy, ale niższa cena wynika z braku dostępności pomieszczeń do światła dziennego. Małe okna w budynkach często położonych przy ruchliwych ulicach gwarantują widok na ulicę i nogi przechodniów. Zakup mieszkania w suterenie oznacza więc z reguły zakup lokalu ciemnego i niestety zawilgoconego.

Osoby nader często wpisujące w wyszukiwarkach internetowych hasło „tanie mieszkania Kraków” powinny zainteresować się licytacjami komorniczymi. Ceny wywoławcze mieszkań są wówczas o 30 proc. niższe niż rynkowe. Jednak niestety niesie to za sobą ryzyko, jeśli ów lokal jest w trakcie licytowania zamieszkały. Można się też pokusić o tak zwane kupno mieszkania z lokatorem. Taki lokal jest obciążony prawem dożywocia. Jego niska cena będzie zależna od wieku sprzedającego. Warto podkreślić, że przy takiej transakcji sprzedaży na stronę kupującą przechodzi obowiązek dożywotniej opieki nad osobą sprzedającą.

Jak tanio kupić mieszkanie – ulotka vs pomoc pośrednika?

Ostatnią dosyć popularną metodą jest wrzucanie ulotek z informacją o chęci zakupu do skrzynek pocztowych w dzielnicy, w której chciałoby się zamieszkać. Plusem jest to, że klienci, którzy odzywają się z odpowiedzią, to osoby niezamieszczające ogłoszeń na portalach mieszkaniowych. Niestety minusem tego rozwiązania jest fakt, że ludzie zajmujący się zawodowo tzw. flipowaniem, robią to od kilku lat, a ich pomysłowość co do treści ulotek nie ma granic.

W kupnie taniego mieszkania powinien również pomóc dobry agent nieruchomości lub osoba, która inwestuje w tę gałąź rynku. Oni najlepiej wiedzą, gdzie i jak szukać okazji oraz z jakimi zagrożeniami muszą zmierzyć się przyszli kupcy. Ale najważniejszą rzeczą jest, że powinna to być zaufana osoba, która nie będzie usiłowała ubić  interesu kosztem klienta. Podsumowując, na pytanie, jak tanio kupić mieszkania, należy odpowiedzieć sobie w kilku krótkich punktach. Musisz:

  • mieć odłożoną gotówkę, bo cena lokalu będzie wtedy niższa,
  • przeznaczyć dużo czasu na oglądnie ofert,
  • wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością względem osób sprzedających,
  • być dobrym negocjatorem.

Jeśli chcesz być zadowolony i nie przeraża cię cena rynkowa, to kup mieszkanie tam, gdzie sobie wymarzyłeś. Pamiętaj jednak, że czasem tak się zdarza, że to, co tanie, okazuje się drogie!

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać