Skuteczna sprzedaż mieszkania podczas pandemii

  • Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie sektory gospodarki, także na branżę nieruchomości. I choć mieszkania sprzedają się coraz lepiej, to nie jest to wynik pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń, tylko galopującej inflacji.
  • Najważniejszym ogniwem w skutecznej sprzedaży nieruchomości jest zawsze pośrednik, który może doprowadzić zarówno do zawarcia transakcji, jak i jej niepowodzenia.

Sprzedaż mieszkania podczas pandemii czy poza nią to zawsze jasno określone działania. Z uwagi na obostrzenia, większość czynności związanych z tym procesem odbywa się przez Internet. Na portalach ogłoszeniowych już nie tylko promujemy nasze oferty, ale również kontaktujemy się z potencjalnymi klientami, uzgadniamy formalności z doradcą finansowym i gromadzimy niezbędne dokumenty do kancelarii notarialnej. Nieograniczony dostęp do portali nieruchomościowych i szeregu nowatorskich rozwiązań technologicznych sprawia, że mieszkanie czy dom możemy bezpiecznie sprzedać online.

Sprzedaż mieszkania podczas pandemii – znaczenie wirtualnych spacerów

Oglądanie nieruchomości przed zakupem to naturalny etap poszukiwania własnego „M”. W niełatwym czasie ograniczonych kontaktów osobistych prezentacje mieszkań  i domów odbywają się rzadziej niż zwykle i to z zastosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Trudno w takiej sytuacji o swobodę i naturalność. Takie warunki wymagają zastosowania innych rozwiązań. Dlatego obecnie poza zdjęciami wykorzystuje się wirtualne spacery. Umożliwiają one podgląd inwestycji i prześledzenie jej układu pomieszczeń.

Prezentacja wnętrza za pośrednictwem multimedialnych prezentacji ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zaangażowania klienta. Dzięki temu może on obejrzeć każde pomieszczenie w trybie 360 stopni, dowolnie przybliżać i oddalać poszczególne obiekty, a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. Wirtualny spacer pozwala klientowi poczuć się tak, jakby oglądał nieruchomość samodzielnie. Należy jednak podkreślić, że nigdy nie zastąpi to bezpośredniej wizyty.

Jakie praktyki stosują pośrednicy?

Pośrednicy wypracowali własne metody prezentowania nieruchomości, tak, by nikogo nie narażać. W zależności od tego, czy lokal jest zamieszkany, czy też nie, zakładają rękawiczki, maseczkę i tego wymagają również od pozostałych zainteresowanych stron. Biorą na siebie sporą odpowiedzialność – oprowadzają klientów po danym obiekcie i nie pozwalają im niczego dotykać.

Prowadzenie negocjacji oraz dokonywanie wszelkich ustaleń umownych prowadzi się w formie rozmowy telefonicznej, jak i wideokonferencji. Z kolei dokumenty dotyczące nieruchomości z właściwych urzędów i instytucji uzyskuje się drogą elektroniczną lub korespondencyjną, na co w większości urzędy są już obecnie przygotowane. Oczywiście są też dokumenty wymagające  osobistego spotkania. Takie podpisuje się w obecności notariusza czy przedstawiciela banku z zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Wspomniane rozwiązania – choć wprowadzone z uwagi na pandemię – znacznie ułatwiają sprzedaż mieszkania lub domu i mają realną szansę zmienić dotychczasowe procedury obowiązujące na rynku nieruchomości.

Podsumowując: skuteczna sprzedaż nieruchomości podczas pandemii jest możliwa

Śmiem nawet stwierdzić, co potwierdzą moi koledzy i koleżanki z branży, że czas sprzedaży nieruchomości obecnie bardzo się skrócił. Tę zmianę niejako zawdzięczamy pandemii. Skończyli się bowiem klienci niezdecydowani, którzy najpierw oglądają 10 nieruchomości, a dopiero później sprawdzają, czy mają zdolność kredytową. Jak wspomniałem na początku, jeśli zamierzamy skorzystać z usług pośrednika, to warto zapytać, jak będzie wyglądał cały proces sprzedaży. Dziś klientom zależy nie tylko na uzyskaniu najwyższego poziomu obsługi marketingowej. Chodzi również o bezpieczeństwo, które w dobie pandemii jest równie ważne, jak nie najważniejsze.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać