Dlaczego mieszkania nie tanieją?

Mieszkania nie tanieją, tylko drożeją – to skutek ich malejącej podaży i wyższych kosztów budowy. Uważam, że jest mało prawdopodobne, aby ceny nieruchomości w niedalekiej przyszłości spadły.  Wszystko to dzieje się dlatego, że chętnych do zakupu mieszkań jest więcej niż mieszkań dostępnych do sprzedaży. Z drugiej strony mamy rekordowy popyt. Jest on spowodowany faktem, że lokaty są niemal nieoprocentowane, a więc osoby posiadające odpowiednio duże oszczędności kupują mieszkania, zamiast liczyć na niewielkie odsetki. Na szczęście nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu już trochę podniesionych stóp procentowych.

Mieszkania nie tanieją? Poznaj powody

W dużych miastach deweloperzy chcieliby rozpocząć więcej nowych inwestycji, ale mają problemy z zakupem nowych terenów. A nawet jeśli takim terenem dysponują,  to wyzwaniem w niektórych miastach jest sprawne uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Co więcej, podrożały  prawie wszystkie materiały budowlane. Koszty realizacji inwestycji są pewną niewiadomą  i wie to ten, kto w zeszłym roku rozpoczął budowę, dysponując określonym budżetem. Drożeją właściwie wszystkie materiały budowlane, a wzrost ten jest dużo szybszy od inflacji. W dodatku doszły już spodziewane opłaty za zużycie energii, a to wpływa na koszty we wszystkich fazach procesu budowlanego.

Od nowego roku musimy spełniać nowe warunki techniczne, które dotyczą ścian i stolarki okiennej. Dobra termoizolacja ma niesamowicie duży wpływ na współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to kolejny parametr, którego wartości zostały odgórnie uregulowane, a to przekłada się na ceny mieszkań.

Do tego wszystkiego dojdzie jeszcze nowa ustawa deweloperska. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego w kryzysowych sytuacjach takich jak upadłość firmy deweloperskiej lub banku, nabywcy mieszkań otrzymają zwrot wpłaconych środków. Maksymalnie wpłaty firm deweloperskich do DFG wyniosą do 1 proc. środków klientów zgromadzonych w bankach na otwartych Mieszkaniowych Rachunkach Powierniczych (MRP) i 0,1 proc. w przypadku rachunków zamkniętych. Zatem odpowiedź na tytułowe pytanie, dlaczego mieszkania nie tanieją, jest krótka. To efekt niskiej ich dostępności, wyższych kosztów budowy oraz nowych podatków.

Dołącz do dyskusji

One thought on “Dlaczego mieszkania nie tanieją?”

  • WMaciejka

    Mieszkania niestety nie tanieją i jedyne, z czym będzie dane mi się wkrótce skonfrontować to temat rozbiórki obiektów Inowrocław to dosyć ciekawe miasto, jeśli chodzi o istnienie na rynku. Znam zakład, który może podjąć się rozbiórki

    Reply
  • InoRenata

    Niestety, mieszkania nie będą tańsze.

    Reply

Compare listings

Porównać